Voting is now closed

Nominees

Female Athlete Of The Month

Heather Bergsma

High Point, N.C.

Long Track Speedskating

Won four world championship medals, becoming the first skater to claim world titles in the 500, 1,000 and 1,500, and only the second U.S. woman to medal at five world sprint championships. 

Susan Dunklee

Barton, Vt.

Biathlon

Qualified for her second Olympics and became the first U.S. woman to win an individual world championship medal in biathlon, taking silver after a perfect performance in shooting. 

Brenna Huckaby

Baton Rouge, La.

Paralympic Snowboarding

After taking last season off, returned to win two world titles in snowboardcross, dethroning the reigning world champion in banked slalom at the World Para Snowboard Championships.

Oksana Masters

Louisville, Ky.

Paralympic Nordic Skiing

Became the first American woman to win a world title at the World Para Nordic Skiing Championships, earning five medals, including an unprecedented four golds.

Mikaela Shiffrin

Vail, Colo.

Alpine Skiing

Became the first female skier in 78 years to win three straight world slalom titles and the first American woman to own three world championship gold medals.

Nominees

Male Athlete Of The Month

Lowell Bailey

Lake Placid, N.Y.

Biathlon

Became the first-ever American to win a world championship title in biathlon and the first to qualify for the 2018 U.S. Olympic Team at the IBU World Championships.

Nathan Chen

Irvine, Calif.

Figure Skating

Won his first international title at the Four Continents Championships, becoming the first man to land five quadruple jumps in a single performance in ISU history.

Joey Mantia

Ocala, Fla.

Long Track Speedskating

Won his first-ever ISU World Single Distance Championships gold medal in men’s mass start, marking Team USA’s first world title in the new Olympic event.

Mike Minor

Waymart, Pa.

Paralympic Snowboarding

In his world championship debut, captured gold in snowboardcross and silver in banked slalom at the 2017 World Para Snowboard Championships. 

McLain Ward

Brewster, N.Y.

Equestrian

Defended his title in the Grand Prix CSI5* Wellington, breaking a 12-way tie in the jump-off, and helped the U.S. earn the silver medal at the FEI Nations Cup CSIO4* Ocala. 

Nominees

Team Of The Month

Elana Meyers Taylor and Kehri Jones

Bobsled

Led Team USA’s first-ever world championship double podium in women’s bobsled, winning gold with a track-start record of 5.12 seconds in Konigssee, Germany. 

Matt Mortensen and Jayson Terdiman

Luge

Claimed the silver medal in the final doubles race of the 2016-17 FIL World Cup season, earning crucial points to finish third in the overall world cup rankings.

Women's Sevens Rugby Team

Rugby

Topped four of six opponents and placed second in its third-ever HSBC World Rugby Women’s Seven Series Cup Final, led by standout performances from Naya Tapper and Alev Kelter.